Serie A. Kapolista Napoli kočnica. Juventus i Rim se približavaju

Prvenstvo Serije A 2017/2018 prolazi kroz veoma lepu i napornu fazu. Napoli ostaje lider, ali usporava napredak, koji je osim remija postignutog kod kuće protiv Intera, imao samo pobjede. Drugi remi postignut je danas u Veroni protiv dobrog Chieva koji je uspio zauzdati Sarrijeve ljude i nametnuti neviđenih 0-0 Napolitancima koji, međutim, i pored male prednosti, nastavljaju voditi Seriju A sa 32 boda.
Bod zaostatka, sa 31, Juventus se približava i popodne na stadionu Allianz, u meču koji je uoči meča trebao predstavljati nešto više od treninga protiv donjeg tima Beneventa, zapravo zaostaju i rizikuju digao u vazduh kladionicu, ali je onda u drugom poluvremenu smogao snage da preokrene rezultat i dobije tri veoma dragocena boda.
Benevento je poveo zahvaljujući predivnom slobodnom udarcu Cicirettija u 19. minuti prvog poluvremena koji je postavio rezultat na 0-1 kojim su timovi, uprkos kontinuiranom, ali neefikasnom forsiranju Juventusa, otišli na odmor. U drugom poluvremenu Juventus je prvo izjednačio u 57. minuti zahvaljujući sjajnom golu Higuaina, a potom je poveo u 66. minuti, a Cuadrado je meč završio konačnim rezultatom 2-1. Bod zaostatka za Bianconerima, na 30, nalazimo Spallettijev Inter koji je u ranih 12.30 postigao pogodak na svom terenu za 1-1 protiv tvrdog Torina i prestigao ga na tabeli prvak Italije. Upravo je Granata povela golom Iaga Falquea u 60. minuti, ali je u 79. minuti zamjena Eder, koju je inteligentno servirao Icardi, izjednačio rezultat i dao dobar poen, s obzirom na to kako su se stvari odvijale, da Spalletti's Nerazzurri .
Lazio Simonea Inzagija ima 28 bodova, ali zbog nevremena koje je pogodilo Rim nisu mogli da odigraju 13. meč protiv Udinezea jer je teren bio neizvodljiv. Čekamo datum oporavka, ali jasno je da Biancocelesti imaju odličnu priliku da se na impresivan način približe vrhu.
Govoreći o timovima koji imaju utakmicu do oporavka, bod zaostatka za Laziom, nalazimo na 27, drugi tim iz glavnog grada se danas vraća iz ubjedljive pobjede ostvarene na teškom terenu Fiorentine. Zapravo, u danu u kojem ostali vrhunski timovi nisu blistali, Roma je izgleda bila u najvećoj formi na vrhu tabele, popela se zahvaljujući Gersonovim prvim golovima u italijanskom prvenstvu koje je kao mladi Brazilac postigao na 5. i 30. (izvučeno prvo iz Veretouta u 9., a zatim iz Cholito Simeonea u 39.) pored srećnog gola Manolasa u 50. i Perottija u 87.. Još jedna ekipa koja mora da se oporavi od kola je iznenađujuća Đanpaolova Sampdorija, koja je pobedila u "derbiju fenjera" sa čistih 2:0 zahvaljujući golovima Ramireza i Kvaljarele u 24., odnosno 84. minutu, i penje na 23 gde trenutno zauzima veoma interesantno 6. mesto što bi značilo Ligu Evrope.
7. na tabeli, sa 19 bodova za Milan koji kod Sasuola nameće milanski telefonski kod, 02. Trener Montella privremeno spašava klupu, ali klub Rossoneri očekuje nešto više od njega nakon faraonske kampanje potpisivanja koja je sprovedena na ljeto. Posljednja mjera je možda odgođena do sljedećeg meča Milana, koji će nakon pauze morati u goste lideru lige Napoli. 0-2 u Reggio Emiliji donosi potpise Romagnolija na 39. i Susoa na 67. mjestu.
Torino ima 17 bodova, svježe nakon odličnog boda koji su osvojili na Meazzi protiv Intera.
Sa 16 poena, Fiorentini, koja je poražena na svom terenu od Rome rezultatom 2-4, pridružili su se Chievo koji je umjesto toga postigao pola podviga na Bentegodiju gdje su držali bojni brod Napoli na 0-0 i Atalanta koja nije uspjela da prebrodi tešku bitku u Bergamu. Spal je primorao domaću ekipu na remi 1-1. Golove na utakmici postigli su Cristante za ekipu Orobić u 23. minuti i Rizzo za ekipu Ferrare u 69. minuti.
Sa 14 poena nalazimo Bolonju u slobodnom padu koja je doživjela 5. uzastopni poraz u subotnjem meču protiv Crotonea na Dall'Ari uprkos Verdijevom meču u 38. i 46. minuti prvog poluvremena, koji je Budimir vratio u red u 42. Trotta sa penala u 68. i ponovo Budimir u 70.
Na 12 bodova, Udinezeu, koji mora da se oporavi od meča protiv Lacija, pridružuje se ne samo Crotone, privatnik u Bolonji i o kojem smo upravo pričali, već i Lopezov Cagliari koji nakon zaostatka kod kuće protiv Hellas Verone nakon Zucolinijevog golom u 6. minuti prvog poluvremena, uspio je preokrenuti rezultat zahvaljujući golovima Ceppitelija u 28. i Faraga u 85. nakon što je Cigarini promašio jedanaesterac u 11. minuti.
Na 9 poena nalazimo Semplicijev Spal koji osvaja vrlo vrijedan bod kod Atalante i ide naprijed, doduše neznatno, u crvenoj zoni na tabeli.
Sa 8 bodova, na korak od ponora koji je udaljen samo dva boda, Sassuolo sve nesigurnijeg trenera Bucchija, danas je ponovo poražen na svom terenu sa 0-2 od ambicije Milana. Neroverdi će pri ponovnom startu morati posjetiti posljednjeg u klasi Benevento, a ako bi Emilijani prvi "dali" bodove Giallorosiju Bucchi će najvjerovatnije biti razriješen dužnosti.
Đenova i Hellas Verona bi trenutno bili u Seriji B, sa 6 bodova i Benevento, koji je nakon 12 mečeva i dalje ostao na zadnjem mjestu sa sramotnim "skorom" od nula bodova, rekordom koji će Samniti sigurno imati prve godine u Seriji A oni bi prošli bez toga.
Fotografija: Serie A Tim